sobota, 31 sierpnia 2013

Brachypelma pierwszy ptasznik dla początkujących

Jako pierwszego ptasznika dla początkujących polecam Brachypelme


Brachypelmy, to najbardziej popularne ptaszniki wśród hodowców na całym świecie. Ich popularność sprawiła, że w środowisku naturalnym coraz rzadziej można je spotkać, stąd też zostały umieszczone na liście CITES - konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Kupując jeden z gatunków Brachypelm sprawdź zawsze, czy pochodzi on z hodowli prywatnej! Gatunki z rodzaju Brachypelma są najbardziej polecanymi ptasznikami dla hodowców rozpoczynających swoją przygodę z pająkami.

Z rodzaju Brachypelma najlepszym gatunkiem będzie Brachypelma albopilosum (Ptasznik kędzierzawy) z uwagi na jej dostępność, łagodne usposobienie jak u wszystkich Brachypelm oraz niska cenę. Niestety, po pewnym czasie, jego hodowla może Was znudzić (co oczywiście nie eliminuje go z pozycji pierwszego pająka w kolekcji). Jest to bardzo powolny, łagodny pająk.

 http://www.aquaportail.com/aquabdd/photos/brachypelma-albopilosum.jpg

 Jeśli wolicie coś bardziej aktywnego, a zarazem nieco agresywniejszego, to zadowolić może Was Brachypelma vagans (Ptasznik czerwonoodwłokowy).

 http://www.spidercollector.com/wp-content/uploads/2012/09/B.vagans1.jpg

 Natomiast jeśli stawiacie na wizualne wrażenie, wspaniałym posunięciem byłoby kupno Brachypelmy smithi (Ptasznik czerwonokolanowy). Pomimo tego, że jest dość mało aktywny, jego piękno może cieszyć nas za każdym razem, gdy na niego spojrzymy.

http://i938.photobucket.com/albums/ad230/djshupe/Brachypelma%20smithi/DSCN9968.jpg

Gdzie kupić Brachypelmę?

  Każdy staję przed tym pytaniem „Gdzie kupić Brachypelmę?”. Otóż najważniejsze jest to aby kupić Brachypelmy z odpowiednimi dokumentami. Brachypelmy są objęte ochroną CITES i aby je posiadać trzeba mieć dokument pochodzenia pająka. Nic ma żadnych innych wymagań typu rejestracja itp. Należy mieć tylko dowód pochodzenia ptasznika. Najlepiej jeśli będzie to zaświadczenie o urodzeniu w niewoli wydane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Wszystkie krajowe Brachypelmy muszą mieć takie zaświadczenie. Jeżeli ktoś oferuje ptasznika z oświadczeniem hodowcy bądź innym zaświadczeniem to nie należy kupować tego ptasznika. Można się w ten sposób narazić na kłopoty. Także reasumując krajowe Brachypelmy czyli urodzone w kraju muszą mieć zaświadczenie o urodzeniu w niewoli wydane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Terrarium


Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/25(dł./szer./wys.) cm. Może byż otwierane z przodu lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.

Przedstawiam jedno z moich terrariów dla Brachypelmy.



Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych "terrariów". Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu, pojemniki na żywność różnych rozmiarów itp. Popularne są także faunaboxy, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.

Terrarium powinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, stracenie z półki lub potłuczenie.

Polecane żywe rośliny do terrarium:

-Anthurium
-Aphelandra
-Caladium
-Ficus
-Bromelia
-storczyki
-bambus
-begonie
-paprocie
-sansewieria

Ogrzewanie i oświetlenie


Do ogrzania terrarium można użyć żarówki lub kabla grzewczego. Większość hodowców wybiera to pierwsze rozwiązanie, gdyż żarówka poza funkcją grzewczą oświetla także terrarium. Przeważnie zaleca się stosowanie żarówek o mocy 15-25 wat. Można oczywiście zastosować mocniejszą - wszystko zależy jak daleko od terrarium umieszczone jest źródło ciepła (unikamy montowania promienników w terrarium z uwagi na możliwość poparzenia naszego pająka). Żarówka nie ma możliwości regulacji a podłączenie jej pod termostat nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba, więc metodą prób i błędów tak dobrać moc żarówki oraz tak ustawić odległość by temperatura utrzymywała się na żądanym poziomie. Żarówka może być zwykła, biała lub czerwona, której stosowanie jest wskazane szczególnie nocą. Czerwone światło jest niewidoczne dla ptaszników i możemy je bez kłopotu obserwować w porze ich największej aktywności.

Jeśli zdecydujemy się na użycie kabla grzewczego powinniśmy zaopatrzyć się w termostat. Sam kabel możemy zamontować pod terrarium, za jego ścianką lub wmontować go w nią (w przypadku, gdy np. ozdabiamy ją korkiem, zaprawą z kamieniami itp.). Nie powinno się umieszczać kabla bezpośrednio w terrarium. Moc 25 wat jest zupełnie wystarczająca.

Należy pamiętać by zapewnić pająkowi miejsca o różnych temperaturach. Jedna część terrarium powinna być mocniej ogrzewana by zwierzę samo mogło wybrać, jakie warunki są dla niego w danej chwili najlepsze.

Temperatura i wilgotność


Temperatura powinna wahać się w granicach 25-27 stopni. W nocy wskazane jest obniżanie jej o pare stopni (jednak nie powinna spadać poniżej 20 stopni). Wilgotność niezbyt wysoka 60-75%.

Żywienie


Młode karmimy wylęgiem świerszcza, małymi karaczanami, krojonymi mącznikami, oraz pinkami, którym przed podaniem zgniatamy główki by nie zakopywały się w podłoże. Wraz ze wzrostem ptasznika podajemy coraz większy pokarm pamiętając by nie był on większy niż ciało pająka. Dorosłym osobnikom podajemy wszelkiego rodzaju bezkręgowce odpowiedniej wielkości - mączniki, karaczany, świerszcze, szarańczę, drewnojady. Raz na jakiś czas można podać mysiego oseska. Kręgowce powinny jednak stanowić dodatek i urozmaicenie, a nie podstawę diety. Można podawać także samodzielnie złapane owady. Odławiać je należy w miejscach gdzie nie są one narażone na działanie spalin, oprysków z pól oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Należy wystrzegać się owadów mogących zrobić pająkowi krzywdę, oraz potencjalnie trujących (gąsienice, pluskwiaki itp.). Najlepsze są przedstawiciele prostoskrzydłych - szarańczaki, pasikoniki, świerszcze.

 opis warunków hodowlanych http://arachnea.org/brachypelma/index.php?x=hodowla&y=Bannitha

1 komentarz:

  1. mr.espn vs mr.espn - videoodl.cc
    mr.espn and mr.espn both won and won the fight in mp3 juice the same game.

    OdpowiedzUsuń