piątek, 30 sierpnia 2013

Wybór pierwszego ptasznika.

Wybór pierwszego ptasznika


Ptaszniki ze względu na tryb życia jaki prowadzą, zostały podzielone na trzy grupy: 

- nadrzewne,
- naziemne,
- podziemne.

Zdecydowanie na początek przygody z ptasznikami polecam pająki naziemne dopiero kiedy nabierzemy wprawy z powolnymi mało agresywnymi pająkami naziemnymi polecam zakup nadrzewnego, oczywiście takiego który nadaje się dla początkujących. Trzeba pamiętać że pająka nie da się oswoić, to zawsze pozostaną dzikie stworzenia. Dla tego nie można sobie pozwolić na agresywnego i mocno jadowitego ptasznika na samym początku hodowli, bo skutki takiej decyzji mogą być opłakane.

Najlepszymi pająkami na początek są ptaszniki naziemne z rodzaju:

-Brachypelma,
-Acanthoscurria,
- Lasiodora,
-Nhandu,
-Grammostola.

Jeśli nabierzemy już wprawy z ptasznikami naziemnymi raczej o spokojnym zachowaniu i temperamencie, możemy pokusić się o jakiegoś ptasznika nadrzewnego. Nadrzewne pająki są dużo bardziej ruchliwe od swoich naziemnych krewniaków. Obserwowanie ich dostarcza wielu ciekawych wrażeń. Jednak trzeba pamiętać że są szybkie i często mocno jadowite. Dlatego polecam zakup dopiero jeśli jesteś już chodź trochę obeznany z ptasznikami i jesteś pewny lub pewna że sobie z nim poradzisz.

Ptasznik biegający z prędkością światła po całym terrarium za ofiarą to świetny widok!
Jednak wiążą się z tym pewne niedogodności. Wyobraź sobie że chcesz mu dolać wody lub spryskać terrarium, otwierasz, siedzi nieruchomo... nagle, nieostrożny ruch i sru! siedzi Ci na ręce! Albo właśnie wbiega za szafę!
Jeśli to jeden z tych słabo jadowitych i polecanych dla początkujących to nie jest źle, jakoś go złapiesz i po problemie. Gorzej sytuacja się przedstawia jeśli przez przypadek kupiłeś slicznego groźnego jadusa który może Ci wyrządzić krzywdę...

Dla tego właśnie wszyscy przestrzegają niedoświadczonych hodowców przed kupnem ptasznika którego jad i temperament nie jest dostosowany do ich wiedzy i doświadczenia.

Rodziny ptaszników nadrzewnych dla początkujących to:

- Psalmopoeus
- Tapinauchenius
- Avicularia

W kolejnych postach przedstawię wszystkie wymienione rodziny ptaszników i opisze warunki jakie musimy im zapewnić  w domowej hodowli. 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz