czwartek, 5 września 2013

Psalmopoeus irminia pierwszy ptasznik nadrzewny





 Pierwszy ptasznik nadrzewny Psalmopoeus irminia


Moim zdaniem najlepszym ptasznikiem nadrzewnym dla początkujących będzie Psalmopoeus irminia. Są to jedne z ładniejszych ptaszników, a za razem są bardzo ciekawe w obserwacjach. Dorosłe samice dorastają do 5,5 cm ciała i ok 15-17 cm rozpiętości odnóży, samce osiągają zazwyczaj maksymalnie 4,5 cm DC (długości ciała). Głównym kolorem jest czerń. Karapaks czarny, odwłok czarny z pomarańczowym ornamentem. Kończyny również czarne z pomarańczowymi plamkami na piętach i stopach. Dorosłe samce są koloru szaro-oliwkowego i pozbawione są charakterystycznego wzoru na odwłoku.


http://img237.imageshack.us/img237/8746/irmihv5.jpg
Samica Psalmopoeus irminia






http://dzimi.ovh.org/ptaszniki/img/irminiasex.jpg
Samiec Psalmopoeus irminia zalecający się do samicy.


 Długość życia


Długość życia samicy wynosi nawet kilkanaście lat. Dorosłe samce dożywają kilku miesięcy po osiągnięciu dorosłości, czyli ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

W naturalnym środowisku pająk ten zamieszkuje tereny Wenezueli i Gujany w Ameryce Południowej. Buduje gniazda u pni drzew w lasach tropikalnych. Wysokość na jakiej znajduje się gniazdo zazwyczaj nie przekracza 2 metrów.

Cechy szczególne i ciekawostki

Ptasznik ten z reguły nie jest agresywny. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Jest natomiast ptasznikiem bardzo szybkim i skocznym.


 Terrarium


Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/20/40 (dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Z uwagi na to, że przeważnie pająk robi sobie gniazdo w górnym narożniku i z biegiem czasu rozbudowuje je do samego dna. 

Ciekawą sprawą jest to że pająk nie załatwia się w gnieździe. Ma do tego celu zrobiony osobny otwór przeważnie na dole gniazda i tam "chodzi za potrzebą". Natomiast jeśli jest na polowaniu i przebywa poza gniazdem z uporem maniaka będzie robił to na przednią szybę terrarium ;) Moje ptaszniki nadrzewne zawsze miały takie skłonności...

W terrarium konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki.
Rozmieszczenie wentylacji i dobór jej wielkości, opiszę w artykule poświęconym sprawom technicznym budowania terrarium. Ale w skrócie trzeba zapewnić cyrkulację powietrza. Oznacza to rozmieszczenie otworów na dole w przedniej ściance i na górze najlepiej w górnej części. Takie rozmieszczenie gwarantuje nam że powietrze nie będzie zastane a pleśń nie będzie się rozwijała wewnątrz.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda. 

Przykładowe rozmieszczenie konarów wewnątrz terrarium.





 Temperatura i wilgotność



Za dnia temperaturę należy utrzymywać między 25, a 28 stopni . Nocami może spadać nawet do 20 stopni. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 70-75%. 


Żywienie

 Młodym podajemy wylęg świerszcza, karaczana lub larwy much czyli pinkę. Ja w swojej hodowli starałem się urozmaicać pokarm młodych co dobrze służyło ich kondycji, ale podstawą diety była pinka. Po 1 jest ogólnie dostępna w każdym sklepie wędkarskim, kosztuje grosze, i możemy ją przetrzymywać długie tygodnie w lodówce. Po 2 jest odpowiednich rozmiarów dla młodych i pająki je lubią.  Gdy pająk trochę podrośnie możemy także w wędkarskim kupić tzw. białego robaka, to większa odmiana pinki. Po 3 po kilku dniach w cieple larwy przeobrażają się w muchy za którymi młode pająki przepadają. Podrośnięte Psalmopoeusy radzą sobie z każdą dostępna karnówką od karaczanów po drewnojada. (Szerzej omówię rodzaje karmówki, wady i zalety w osobnym poście).


 ROZMNAŻANIE


Rozmnażanie jest stosunkowo proste. Samica chętnie dopuszcza do siebie samca, ale po kopulacji może być w stosunku do niego agresywna. Kokon zazwyczaj powstaje po 6-9 tygodniach od kopulacji, lecz znane są też przypadki kiedy okres ten wydłuża się do kilku miesięcy. Po około 3 tygodniach wylęgają się młode w liczbie 40-120 sztuk. W pająki przeobrażają się po kolejnych 2-3 tygodniach. Po odebraniu samicy kokonu często buduje ona następny, najczęściej w ciągu 2 miesięcy.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz